XI KONKURS POEZJI I PROZY ŚW. JANA PAWŁA II

W czasach, w których triumfy święci medycyna estetyczna, a prawdę uważa się za wartość subiektywną, Zespół Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie 16 października br. jedenasty raz zaprosił młodzież szkół średnich z powiatu augustowskiego do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, które piękno człowieka dostrzega w jego wnętrzu. Współczesność, która za wszelką cenę stara się uczynić z konsumentów życia co najmniej półbogów, nie miała szans w obliczu spotkania z poezją i prozą Świętego Jana Pawła II, pokazującą Boga prawdziwego. Dzięki temu, że w niebie wszystko trwa zawsze chwilę, również i w szkolnej sali teatralnej podczas recytacji czas się zatrzymał. Literacki i duchowy testament Świętego Papieża doceniły również gołębie, które już kolejny rok fruwały przy oknach zerkając na uczestników, jakby chciały przypomnieć słowa Pisma Świętego: teraz widzimy niewyraźnie, jakby w zwierciadle, później zaś zobaczymy wyraźnie, twarzą w Twarz. A może chciały przekazać, że w przyszłość warto iść przede wszystkim z Duchem Świętym, a nie z duchem czasu?

Mottem XI Powiatowego Konkursu Poezja i Proza Świętego Jana Pawła II mogłyby być słowa z wiersza „Ur w ziemi chaldejskiej”, które wyrecytował Mateusz Olszewski:
„Gdy ludy i ludzie sami sobie tworzyli bogów,
przyszedł Ten, który Jest.”

Największych skrzydeł gołębie dodały jednak Katarzynie Zaniewskiej z II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, która została zwyciężczynią konkursu recytując „Szymona z Cyreny”. Drugie miejsce przypadło jej szkolnej koleżance Julii Godlewskiej, której fragment deklamacji „weź myśl i dokończ człowieka” motywowały do zastanowienia się nie tylko nad fizyczną, ale i duchową naturą ludzi. Trzecią nagrodę otrzymał Krzysztof Białobłocki, również z II LO, czym zdobył uznanie nie tylko kobiecej części publiczności.

Wyróżnieniami uhonorowani zostali kolejni uczniowie II LO: Patrycja Bożewicz, Karolina Kuryło, Klaudia Dadura, Patrycja Niedźwiecka, Barbara Pużyńska, Joanna Żytkowska i Mateusz Olszewski.

Nagrody dla laureatów ufundował, jak co roku, Zarząd Powiatu w Augustowie.

Trzeba jednakże podkreślić, że zwycięzcami zostali tak naprawdę wszyscy uczestnicy konkursu. Dwudziestu trzech uczestników odpowiedziało bowiem na papieskie zaproszenie do poszukiwania „Tego, Który jest w górze”. Doskonale tę prawdę o ludzkim powołaniu wyrecytował Martin Batura, przypominając, że „możemy być świętymi”.
Przed ogłoszeniem wyników konkursu organizatorzy przygotowali spotkanie autorskie z niżej podpisanym, który zaprezentował wiersze ze swojego najnowszego tomu poetyckiego „Lipcowe anioły”, poświęconego ofiarom obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

Szczególne podziękowania należą się jednak pomysłodawcom Konkursu, czyli szkolnej pedagog Pani Dorocie Dzieniszewskiej i dyrektorowi szkoły Panu Maciejowi Oleksemu, a także opiekunom młodzieży: Pani Annie Citko z ZST, Pani Dorocie Prokop z II LO, Panu Wiesławowi Sulewskiemu z ACE oraz Panu Tomaszowi Choroszewskiemu i Panu Grzegorzowi Gołaszewskiemu z II LO.

Wszyscy zebrani wokół Świętego Jana Pawła II w kolejną rocznicę rozpoczęcia jego pontyfikatu obiecywali solennie, że w podobnym gronie spotkają się już za rok.

Erazm Stefanowski