DZIEŃ CZARNEGO KOTA – 17 LISTOPADA


    Dzień czarnego kota po raz pierwszy obchodzony był we Włoszech 17. listopada 2007 roku. Święto powstało z inicjatywy Krajowego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt i Środowiska.

 

     Wybranie daty święta nie było przypadkowe, ponieważ 17. dzień miesiąca uważany jest we Włoszech za najbardziej pechowy. Tego dnia organizowane są liczne imprezy, które mają uczcić czarne koty. Zgodnie z przesądami czarne koty są sprawcami wszystkich niepowodzeń.
Celem dnia czarnego kota, jest przede wszystkim walka z przesądami oraz apel o opiekę nad nimi.
Podejście do czarnego kota jest bardzo zróżnicowane terytorialnie. Dla przykładu w Anglii nigdy nie pojawił się stereotyp o czarnym kocie przynoszącym pecha. Warto przyjrzeć się bliżej różnym zagranicznym wierzeniom, dotyczącym kotów:
- w Anglii mawia się, że Gdy kot domowy jest czarny, kochanków dziewczętom nie zabraknie;
- Niemcy wierzą, że Spotkanie czarnego kota w pierwszy dzień Nowego Roku, to dobry znak;
- Szkoci głoszą, że Obcy czarny kot na werandzie oznacza pomyślność i dobrobyt;
- istnieje też przesąd o nieustalonym pochodzeniu, który mówi: Trzy czarne koty zobaczone naraz wróżą powodzenie.