Wiele osób walczyło o odzyskanie przez Polskę wolności. Dziś chcielibyśmy przypomnieć kilka postaci, które wyróżniły się w szczególny sposób.

Przedstawiamy Ojców Niepodległości.
Józef Piłsudski (1867 - 1935) marszałek, żołnierz, polityk.
W trakcie I wojny światowej początkowo zajmował się organizowaniem polskich oddziałów zbrojnych na ziemiach niepodlegających Rosji, później przejął dowództwo nad I Brygadą Legionów, a następnie powołał Polską Organizację Wojskową.
W 1917 roku On i jego żołnierze odmówili złożenia przysięgi wierności cesarzowi, wywołując tzw. kryzys przysięgowy. Piłsudski został przez to osadzony w Magdeburgu.
Roman Dmowski (1864 - 1939) polityk, Minister Spraw Zagranicznych, publicysta.
Podczas I wojny światowej był zaangażowany w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Doprowadził do utworzenia Armii Polskiej we Francji, która była zalążkiem przyszłych sił zbrojnych II Rzeczypospolitej Polskiej.
Razem z Ignacym Janem Paderewskim brał udział w negocjacjach z wielkimi mocarstwami, które ostatecznie doprowadziły do podpisania traktatu wersalskiego 28.06.1919 roku, uznającego prawo Polaków do niepodległego państwa.
Ignacy Jan Paderewski (1860 - 1941) kompozytor, pianista, działacz społeczny.
Podczas I wojny światowej włączył się w działalność społeczno - polityczną. Pomagał prowadzić Generalny Komitet Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce oraz podejmował różne działania na rzecz odzyskania niepodległości.
Będąc w USA na swoich koncertach zachęcał do pomagania walczącym na wojnie Polakom. Przekonał prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona do wsparcia sprawy polskiej.
Wincenty Witos (1874 - 1945) premier rządu RP, działacz ruchu ludowego.
Związany z organizacjami społeczno - gospodarczymi. Był członkiem ruch ludowego, który budował świadomość narodową (kulturalną, polityczną i gospodarczą) wśród chłopów oraz zachęcał ich do walki o niepodległość.
Po wybuchu I wojny światowej dołączył do Naczelnego Komitetu Narodowego, który powołał Legiony Polskie.
Wojciech Korfanty (1873 - 1939) polityk.
Po ukończeniu studiów zdobył pierwszy mandat poselski z Górnego Śląska do Reichstagu. Domagał się większych swobód językowo - urzędniczych, a nawet autonomii dla Polaków atakując politykę germanizacyjną Prus.
Jako poseł Reichstagu otwarcie wystąpił z postulatem przyłączenia Wielkopolski, Śląska i Pomorza do odradzającego się państwa polskiego. W swych przemowach domagał się odbudowy niepodległej Polski.

Obchodzimy dziś 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji proponujemy przegląd...piosenek, które dzieli wszystko poza tematyką - bohaterką każdej z nich jest  Polska.
Staramy się uniknąć pieśni z patriotycznych akademii i zastąpić je przebojowo - patriotycznym pakietem, który może Was zainteresować.

Horytnica - Mój hymn

{youtube}6W8UkvdzOmA{/youtube}

T. Love - To Wychowanie

{youtube}tp2F8C6vD7o{/youtube}

Złe Psy - Urodziłem się w Polsce

{youtube}ShbM_P4pfps{/youtube}

Happysad - Ojczyzna

{youtube}ugvBqk6njPM{/youtube}

Eldo - Nie pytaj o Nią

{youtube}2LwK8W0f3-E{/youtube}