27 marca 2017 r. młodzież klas III i IV uczestniczyła w spotkaniu nt. dawstwa komórek macierzystych.
Spotkanie prowadzili: pani Anida Lewczuk i pan dyrektor Maciej Oleksy, który jest Dawcą szpiku i opowiedział jak został genetycznym bliźniakiem.

W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.

Szpik pobrany może być również z talerza kości biodrowej, a nie jak się powszechnie uważa z kręgosłupa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Dawca pozostaje w szpitalu 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie, dlatego też im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Podziel się czą...
Podziel się czą...
Podziel się czą...