ŚWIĘTE SŁOWA W ZST W AUGUSTOWIE


16 października br., w 36. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża, w Zespole Szkół Technicznych im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego  w Augustowie odbył się VI Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy św. Jana Pawła II.

Jan Paweł II był zwyczajnym, prostym człowiekiem. Dokładnie takim samym jak my. Nie zmieniła go ani posługa kapłańska, ani biskupia, ani jako następcy św. Piotra. Od chwili śmierci 2 kwietnia 2005 r. pisze nowy, niebiański życiorys. Nazywaliśmy go wielkim, błogosławionym, a od kwietnia bieżącego roku już oficjalnie świętym, ogłoszonym przez Kościół katolicki, choć prawdę mówiąc podskórnie zawsze czuliśmy, że choć urodzony w Wadowicach, jest nie z tej ziemi. W naszych sercach i modlitwach niezmiennie zajmuje ważne miejsce. Znany i podziwiany jako teolog, człowiek otwarty na innych, twórca licznych encyklik i dokumentów papieskich, coraz częściej daje się poznać również jako poeta i autor dramatów.
Delektując się recytacjami zaprezentowanymi przez młodzież ponadgimnazjalną, biorącą udział w VI Powiatowym Konkursie Poezji i Prozy św. Jana Pawła II, można powiedzieć, że nieustannie zmienia się sposób interpretacji jego poszczególnych tekstów, co jest niewątpliwie sukcesem samych uczestników, ale przede wszystkim potwierdza, że twórczość naszego świętego Papieża jest wciąż na nowo odkrywana. Radość sprawia zwłaszcza fakt, że konkurs, jak podkreślają jego organizatorzy - Pani Dorota Dzieniszewska i Pan Maciej Oleksy, cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród młodych ludzi, którzy z pewnością mogą określić siebie pokoleniem JP II.
Myśl teologiczna, filozoficzna i poetycka św. Jana Pawła II doskonale harmonizowała w kameralnej sali teatralnej Zespołu Szkół Technicznych z poczuciem estetyki, wrażliwości, piękna i zaufania Bożej Opatrzności, a którą poprzez swoje recytacje przedstawiła augustowska młodzież.
Najpiękniejszą i najbardziej poruszającą serca jury recytację zaprezentowała uczennica II LO Klaudia Wnukowska. Przedstawiony tekst, zatytułowany „Pamięci towarzysza pracy”, dzięki ekspresji i wrażliwości sprawił, że przed oczami zebranych osób ukazał się nie tylko mężczyzna, który uległ wypadkowi podczas pracy w kamieniołomie, ale przede wszystkim dostrzec można było w nim samego Chrystusa, obserwowanego przez tłum, upadającego pod narzędziem zbrodni na Drodze Krzyżowej, Króla, którego skronie zmiażdżyła korona cierniowa, Boga z dziurawym, przebitym sercem, Chrystusa zdejmowanego z krzyża i składanego do grobu:

„Nie był sam. Mięśnie jego wrastały w ogromny tłum,
dopóki dźwigały młot i pulsowały energią –
Lecz trwało to wszystko tak długo, dokąd czuł pod stopami grunt,
dokąd kamień nie zmiażdżył mu skroni
i nie przeciął komór serca.
Wzięli ciało, szli milczącym szeregiem.”

Drugie miejsce zajęła Justyna Bronakowska również z II LO, która wyrecytowała fragment „Rozważań ponownych”, zaś na najniższym stopniu podium stanęła jej szkolna koleżanka Klaudia Paszkowska, dzieląc się z publicznością „Słowami, które rozrastają się we mnie”. Świetne przygotowanie warsztatowe, głębię przekazu i wrażliwość uczniów II LO w Augustowie potwierdza fakt, że także jedno z dwóch wyróżnień powędrowało do Natalii Bartoszewicz, recytującej „Późniejsze rozpamiętywanie spotkania”. Obecny na sali opiekun licealistów, Pan Tomasz Choroszewski, promieniał ze szczęścia, i nie ma się czemu dziwić. Drugie wyróżnienie otrzymała Martyna Petas, uczennica Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, prezentując tekst „Po co mi mówisz?”. W tym przypadku gratulacje i odziękowania należą się Pani Annie Wach, która przygotowywała uczennicę do zmagań w konkursie.
Organizatorzy VI edycji konkursu oraz członkowie jury, w którym zasiadła Pani Dorota Dzieniszewska i niżej podpisany, serdecznie dziękują za ufundowanie cennych nagród Zarządowi Powiatu w Augustowie oraz ks. Marianowi Szewczykowi, proboszczowi parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie, dzięki którym konkurs rokrocznie nabiera blasku. Blasku świętości Jana Pawła II.


Opracował: Erazm Stefanowski

 

VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...
VI Powiatowy Ko...