14 października 2016 r. młodzież naszego Zespołu wyruszyła do Pani Jasnogórskiej, by zawierzyć swoją maturę i egzaminy zawodowe w Jej Matczyną opiekę. Na Jasną Górę tego dnia przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z diecezji ełckiej. Nocne czuwanie i msza święta pod przewodnictwem Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD były centralnym punktem tegorocznej pielgrzymki.

Biskup ełcki Jerzy Mazur, który towarzyszył pielgrzymującej na Jasną Górę młodzieży maturalnej, w homilii zachęcał: - W tym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia rzućcie się jak Maryja w otwarte ramiona Ojca miłosiernego i wołajcie: Ojcze nasz…bądź wola Twoja. On pragnie obdarzyć nas swoim miłosierdziem w sakramencie pokuty. Skorzystaj. Oczyść serce, a w miłosierdziu znajdziesz pokój, radość i nadzieję. Dzisiaj, tutaj w Domu Matki zawierzcie się Jej w opiekę. Wejdźcie pod płaszcz Maryi, tam szatan nie ma dostępu. Idźcie zawsze do Chrystusa jak Maryja. Idźcie na adorację i mówcie Mu o wszystkim. Jezus zawsze was wysłucha.

Bp Mazur wzywał maturzystów, by stawali się nadzieją przyszłości i jednocześnie zadał im pytanie: co naprawdę należy czynić, by być tą nadzieją? W odpowiedzi posłużył się słowami Papieża Franciszka: - Trzeba zejść z kanapy, wejść w dobre buty i spełnić dwa warunki. Tymi warunkami są: pamięć i odwaga – mówił hierarcha. – Pamięć o swoim narodzie, pamięć o swojej rodzinie, pamięć o całej mojej historii – dodał. Aby tak czynić, potrzebna jest odwaga. Nią odznaczali się święci i błogosławieni. Biskup ełcki podał przykład heroicznej odwagi, która była wyznacznikiem życia bł. Karoliny Kózkówny: - Dała odważne świadectwo życia przez śmierć. Ona tę siłę i odwagę czerpała z modlitwy, eucharystii, Pisma Świętego. Być odważnym, znaczy nie wstydzić się Chrystusa. Iść za Nim. Trwać.

Biskup ełcki nawiązał również do 1050 rocznicy chrztu Polski. Podkreślił rangę tego wydarzenia i skutki dla każdego z nas: - Gdyby nie było Chrztu Polski, mogłoby nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej historii oraz kultury. Bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka – wyjaśniał młodym bp Mazur. Nie zabrakło również słów hierarchy skierowanych do tych, którzy pragną pójść drogą Chrystusa w kapłaństwie i w małżeństwie. – Miejcie odwagę powiedzieć „tak” Chrystusowi. On powołuje cię do wspanialej służby i zawsze będzie przy tobie. Jezus powołuje was nie tylko do kapłaństwa, życia konsekrowanego. Jezus powołuje was do małżeństwa, małżeństwa sakramentalnego.

W tym roku gościem spotkania z młodzieżą był ks. Mirosław Maliński z duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu. Podjął temat o życiu i sekretnej miłości. - Być kochanym bezwarunkowo i za darmo przez rodziców, chłopaka, dziewczynę, męża, żonę, Pana Boga! - to najgłębsza tęsknota serca każdego człowieka na ziemi i to decyduje o powodzeniu całego życia – mówił ks. Mirosław.

Młodzież podczas pielgrzymki miała też czas na zwiedzanie Jasnej Góry. Opiekunowie zauważyli też, że bardzo licznie przystąpili do spowiedzi, uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich oraz modlitwie różańcowej. Maturzyści wzięli również udział w Apelu Jasnogórskim, prowadzonym przez Biskupa ełckiego.

Pielgrzymka zakończyła się nocnym czuwaniem w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Opiekunami na pielgrzymce byli p. Teresa Gorajewska i p. Antoni Puczyłowski.

XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...
XXV Pielgrzymka...