Zapalmy dzisiaj wspomnień znicze...

{youtube}_iuukyjCz74{/youtube}

    Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona w chrześcijaństwie 1 listopada. Święto ma charakter religijny i jest wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. W krajach katolickich, w dniu Wszystkich Świętych odwiedzane są rodzinne groby, czcząc w ten sposób zmarłych i pamięć o nich. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych.Odmienne obyczaje mają mieszkańcy Meksyku czy Filipin, gdzie Dzień Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. I tak np. w Meksyku tego dnia organizowane są zabawy i maskarady. Na Filipinach w tym dniu cmentarze zapełniają się całymi rodzinami. Ustawia się namioty, w których urządzane są huczne uczty i biesiady.

    W Szwecji obchodzi się Zaduszki, które przypadają w pierwszą sobotę listopada. Na każdym cmentarzu znajduje się tzw. zagajnik pamięci, gdzie rozsypuje się prochy zmarłych, którzy nie chcieli tradycyjnego pochówku. W Zaduszki Szwedzi w tym miejscu wspominają zmarłych. 
    We Francji nie ma tradycji palenia zniczy na grobach. W Dniu Wszystkich Świętych grupy młodzieży pielgrzymują do grobu legendarnej gwiazdy rocka – Jima Morrisona, śpiewając i grając na gitarach jego najpopularniejsze przeboje.       Holendrzy nie mają żadnego podobnego święta o charakterze religijnym. Obchodzą oni jedynie 4 maja tzw. „upamiętnienie zmarłych”. Składają wtedy wieńce i kwiaty w miejscach kaźni II wojny światowej. W większości religii ze świętem zmarłych kojarzone są znicze zapalane na cmentarzach. Mają one symbolizować ogień powiązany z pamięcią, wdzięcznością i modlitwą. Palenie zniczy pochodzi jeszcze z tradycji pogańskiej, gdzie za pomocą ognia oświetlano drogę zmarłym i odpędzano demony.


PAMIĘCI WSZYSTKICH ZMARŁYCH NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW NASZEJ SZKOŁY

Samorząd Uczniowski